Hayatın Sırrı

20 Haziran 2015

Canım sıkkındı, Hayatın sırrını arıyordum. Ama bulamasam da çok problem olmazdı. Mesela bu amaç uğruna Hindistan dağlarında keşişlerle aylarca yaşamayı kabul edecek durumda değildim. Çünkü keşiş tayfasına dair “Hayatın sırrını bilseler ne olacak, aylarca dağlarda yaşıyorlar saç baş birbirine karışmış leş gibi kokuyorlar” şeklinde dümdüz bir bakış açım vardı. Kutsal Ganj nehrine olan saygım da nehrin komple bakteri yuvası olduğunu öğrendiğim bir belgesel filmle birlikte uçup gitmişti. Bu sebepten artık hayatın sırrını adeta göz ucuyla, “Bu diş macununun kapağını nereye koymuştum lan?” edasıyla arıyordum.

2

 

3

Bir gece bir rüya gördüm. Bembeyaz bir ışık hüzmesinin ortasından bir adam yürüyerek bana doğru yaklaşıyordu. Bu uhrevi ortam beklentimi öylesine arttırdı ki bir an gaza gelip bizzat Tanrının hayatın sırrını anlatmaya geldiğini düşündüm.

44a

Fakat adam ışığın içerisinden sıyrılarak yaklaştıkça görüntü dandikleşiyordu. Beklentimi düşürüp “Peygamberlerden biri de olur” dedim içimden. Ak sakallı dedeye bile razı olmuşken dağınık ve kır saçlı, kirli sakallı bir adam geldi. Kurtlar Vadisi’nde iki üç bölüm oynayıp sonra ölen dandik yan karakterlerden biri gibiydi. Bir yandan da bağıra bağıra telefonla konuşuyordu.

56

Yanıma kadar geldi, “Abi dakikam yok mesajla devam edelim, hadi gömdüm” dedikten sonra telefonu kapattı. “Naber” dedi. Sonunda kendimi tutamadım, “İyidir de, Ak sakallı dede yok muydu” diye sordum. Yüzüme bakmadan telefonuna mesaj yazarken “Ak sakallı dede daha mübarek insanlara bakıyor, senin gibi ne idüğü belirsiz adamlara da ben bakıyorum” dedi. Söyledikleri gayet mantıklı geldi.

7 8

Bi sessizlik olunca muhabbet açma gereği duydum. Telefonuna bakıp “Hangi operatörü kullanıyorsun” diye sordum, “Turkcell” dedi. “Abi türksel çok kötü geçiriyor, Vodafone’da çok güzel tarifeler var” dedim. Çok uyduruk bir muhabbet açmıştım. Telefonumu cebimden çıkarıp devam ettim “Mesela aylık 45 lira veriyorum 500 dakika konuşma, 5000 SMS, sınırsız da internetim var.” Adam “İyiymiş de o senin dediğin Genç Avantaj tarifesi, ben evren kurulduğundan beri varım kaç yaşındayım ben bile bilmiyorum” dedi. “Ciddi misin, valla çok genç gösteriyosun abi” dedim. Sonra yavşaklıkta bir seviye daha atlayıp “Kır saç, kirli sakal da sana çok yakışmış, bu modeli hiç bozma” diye ekledim.

Geyiğe sardığımı anlamış olacak ki telefonu cebine sokup birden ciddileşti. “Hayatın sırrını mı arıyorsun ?” diye sordu.

9

Heyecanlanmıştım, “Evet abi” dedim.

10

“Bak bak buraya bak” diyerek parmağıyla aşağıyı gösterdi, aşağıya baktım.

11

Kahkahalarla gülmeye başladı, sinirlerim bozulmuştu. “Abi kusura bakma da senin yapacağın espriyi s.keyim, neden ak sakallı dede olamadığın belli oldu” dedim. “Her gece rüyalarda senin gibi bin tane adamla uğraşıyorum canım sıkılıyor oğlum anlasana” dedi. Kafamın tası iyice atmıştı. “Bilader gözünü seveyim şu hayatın sırrını söyle sonra s.ktir git nereye gidiyosan, dövmiyim şimdi seni bu ulvi ortamda” dedim.

12 13

Sonra bir sessizlik oldu, dertlenmişti. Bir süre başını önüne eğdi, sonra kaldırdı. “Olm hayat çok anlamsız lan” dedi. Şoka girmiştim. Cebinden Winston kırmızı çıkarıp bir sigara yaktı. “Hayatım boyunca rüyalara girip insanlara yol gösterdim, gençliğim geldi geçti şu hayattan bi bok anlamadım” dedi. Üzülmüştüm.

14 15

Sigaradan derin bir fırt çekti. “Kız arkadaşımdan da ayrıldım, onun bunun rüyasına girip çıkıyor ne yaptığı belli değil” dedi. “Kız arkadaşın mı vardı, nasıl biriydi” diye sordum, “Orta boylu, beyaz tenli kızıl saçlı, ensesinde kelebek dövmesi var. Melek gibi bir kızdı” dedi. Daha geçen gün rüyamda seviştiğim kızdan bahsediyordu. “Sen de ortamlara takıl abi, hiç denk gelmiyor mu” dedim. “Kızlara Ak sakallı dede bakıyor” dedi. “Vay anasını Ak sakallıya bak lan” dedim içimden.

1617

Sonra arkadaşa yol göstermeye karar verdim. “Abi koy g.tüne tek derdin bu olsun” diyerek muhabbete başladım. “Millet rüyada yaratık oluyor zombi oluyor, tertemiz işin var hem yakışıklı adamsın” diyerek iyice götünü kaldırdım.

18

Sonunda yüzü güldü, “Lan harbi delikanlı adammışsın, eyvallah” dedi. Sonra tekrar ışık hüzmesine doğru yürümeye başladı.

1920

Arkasından “Eee, tamam da hayatın sırrı ne abi !” diye bağırdım.

21

“Koy g.tüne boşver oğlum, tek derdin bu olsun yeaa” diyerek ışık hüzmesinin içinde kayboldu puşt.

22 23

24

 

Daha sonra part time rüyalarda çalışmaya, kendim gibi kofti adamlara hayatın sırrını anlatmaya başladım.

“Takma kafana bilader, koy g.tüne” dedim her önüme gelene.