Tembel Hayvan Üzerine

20 Haziran 2015

Bazıları bu hayvanın eko sistemimizdeki rolü nedir, ne sike yarar diye sorabilir. Sanki hareketli olmak yada zeki olmak bir meziyetmiş gibi, evrimin üst basamaklarından aşağılara doğru küçümseyici bakışlar atarak, kendini piramidin altındaki tüm canlıları yargılayabilecek konumda görenler sorabilir bu soruyu.

Ama gerçek şu ki, ortada bir piramit falan yok. Tembel hayvan çağdaşın olan canlılardan biri. O da senin gibi, seninkine benzer şartlarda hayatta kalmaya çalışıyor ve bunu yaparken gelişmiş bir beyne yada atletik bir vücuda ihtiyaç duymuyor. Kimseye de zararı yok.

İnsan ise gerçek anlamda delirmiş, yönünü kaybetmiş bir canlı türüdür. Hayvani güdülerine getirdiği ucu bucağı gelmez ön prosedürlerle içindeki hayvanı bastırdıkça bastıran, inkar eden ve hatta bundan utanan bir canlıdır insan. Hayvan oluşundan utanan, fakat bir şehre atom bombası atmaktan utanmayan ne idüğü belirsiz bir ara formdur.

Oturmuş yaprağını yiyen bir hayvanı bile sorguya çekebilen insanoğlunun artık aynanın karşısına geçip bir öz eleştiride bulunarak “ben ne sike yarıyorum ki bu gezegende” diye sormasının vakti geldi de geçiyor bile.