Aşklar Yalan

12 Ocak 2017

Geğirerek “Aşklar yalan” diyebilecek yetenekte bir çok arkadaşımızın alkol masalarında sık sık vurguladığı gibi, ilişkiler bir yere varmamalarıyla meşhurdur.

Ezkaza bir masada konusu açılırsa yüzeysel yüzeysel konuşup sıramı savıyorum, en temizi.

Çünkü ilk olarak, konunun temelinde kadın-erkek ilişkisinden öte, bireyler arası devasa bir iletişim problemi yattığını tespit etmeden mevzuyu tartışmanın bir anlamı yok. Ve çoğu masanın kafası bu tarz çetrefilli analizleri kaldırmıyor. eee, sonra ?

Eşref-i Mahluk’un Aşağılık Kompleksi

20 Haziran 2015

“Eşref-i Mahlukat” insanoğlunun kendi türüne koyduğu en havalı isimlerden biridir. “Varlıkların en şereflisi” anlamına gelir. Peki, diğer canlılar efendi efendi yaşam mücadelesine devam ederken insanoğlunun hayvanlar, bitkiler ve börtü böcek ile şeref bazında bir mücadeleye girişmesinin sebebi nedir ? Bir psikolojiye sahip olup aşağılık kompleksi geliştirebilmek için hayvanlara oranla daha gelişmiş ve sosyal bir beyne sahip olmak gerekir. Şeref sahibi olmak için gerekli niteliklere ise daha sonra geleceğiz. eee, sonra ?

Etiketler

Tembel Hayvan Üzerine

Bazıları bu hayvanın eko sistemimizdeki rolü nedir, ne sike yarar diye sorabilir. Sanki hareketli olmak yada zeki olmak bir meziyetmiş gibi, evrimin üst basamaklarından aşağılara doğru küçümseyici bakışlar atarak, kendini piramidin altındaki tüm canlıları yargılayabilecek konumda görenler sorabilir bu soruyu. eee, sonra ?

Etiketler

Karmaşık Yollar

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinden eve dönüyorduk. Bir tünelin içerisinden geçtikten sonra tabelalar çıktı karşımıza. Bir yönde Aksaray, diğer yönde ise Çevreyolu yazıyordu. “Çevreyoluna giriyorum” dedim. “Dur bakalım” dedi. Düşünceli gözlerle tabelalara bakmaya başladı. Hızımı azaltıp yol ayrımını ortalayarak gitmeye başladım. Gözlerini ayırmadan tabelalara bakmaya devam ediyordu. Öyle büyük bir konsantrasyonla bakıyordu ki, orada tabeladan öte bir şeyler görüyordu sanki. Saniyeler geçiyor, arkamdan çalan kornaların sayısı git gide artıyordu. Sonunda orta refüje dalmamak için son saniyelerde direksiyonu kırdım ve artık küfür uzunluğuna ulaşan kornalar eşliğinde Çevreyoluna girdim. Kavşak bizden uzaklaşırken camdan dışarı baktı ve “Keşke Aksaray yönüne girseydik” dedi. eee, sonra ?

Etiketler

Kısa Samsun

“Hahahaghaha” diye gevrek gevrek güldü ihtiyar adam. Hasır şapkasının ucunu kaldırıp oğluna baktı. “Sabırlı olmalısın evlat” dedi. Baba oğul birlikte göl kenarında, dizlerine kadar suyun içine girmiş balık tutuyorlardı. Aile tipi Station Vagon arabalarını ucsuz bucaksız yeşilliğin içindeki belli belirsiz bir patikaya park etmişlerdi. Baba arada bir profesyonel oltasının yan tarafındaki zımbırtıyı yavaşça çevirerek misinasını gergin tutuyor, oğlu da ona bakarak öğrendiklerini uygulamaya çalışıyordu. Genç oğlu bıkkın bir ifadeyle babasına dönüp “Ne zaman bir şey yakalayacağım baba, ben sıkılmaya başladım” diye homurdandı. Tam o sırada gencin misinası oltayı çekmeye başladı. “Gördün mü, yakaladın bile!” dedi baba, hemen heyecanla oğlunun yanına geldi. “Büyük bir balık olmalı” dedi, “Dur sana yardım ede…” eee, sonra ?

Etiketler

“Ben” Hakkında

Milyarlarca nöronun bir araya gelip beyin denen yapıyı oluşturduktan sonra bilinç kazanıp “Ben” diyerek ortalıkta dolaşması birçok problemi beraberinde getirir. Hepsinden önce, varlığımız ile doğa arasına, insanoğlu dışında hiçbir varlığın görmediği bir çizgi çeker. Bu, varlık alemini “ben” ve “benim dışında kalan şeyler” olarak birbirinden ayırmamıza neden olur.

“Ben”in kendi varlığını meşrulaştırma çabası bu ayrılıkla son bulmaz. Varlıkları canlı-cansız şeklinde ayırıp, canlıları da kendi arasında katagorize ettikten sonra, nihayet kendi türünü de parçalara ayırarak kendisine benzeyen tek şeyin kendisi olduğuna karar verene kadar bu yolda devam eder. eee, sonra ?

Etiketler

Zaman Makinası

Teknolojinin gelişimi insan beyninin her nesil biraz daha ivmelenerek artan evrimine endeksli. Zekanın evrimi açısından bakarsak, zamanın hangi noktasından itibaren var olmaya başladıysanız, evreni anlamlandırma noktasında insan beyninin o zamanki kapasitesinden ötesine geçemezsiniz. eee, sonra ?

Etiketler

Ölümlü Konular

Hayatta kalma amacıyla olan biteni anlamak üzere gelişmiş bir organdır beyin. Fakat buna karşın yalnızca fark etmeyi kaldırabileceği şeyleri fark edecek kapasitededir. Varoluş mücadelesinde karşısına çıkan şeyleri kavramsallaştırarak dışarıda gerçekleşen fiziksel, kimyasal, sosyal etkileşimleri kendi içerisinde simule eder ve ne yapacağına karar verir. Evreni ve onu oluşturan şeyleri ne derece kavramsallaştırabilirse o kadar başarılı simülasyonlar yapar ve o kadar doğru kararlar verir. eee, sonra ?