Selamün Aleyküm Pluto

5 Eylül 2015

İnsanlarımızın mitinglerde umarsızca bayrak sallamaya başladığı yıllardan bu yana uzay boşluğunda yol alan New Horizons (Yeni Ufuklar) uzay aracı, 9 yıl sonra bu yaz, güneş sisteminin sonuna ulaşarak en uzak gezegen Pluto’nun en yakın fotoğrafını çekti.

Biz skindirik gündemimiz içinde debelenirken, insanlık yüz yıldır bilim, sanat, teknoloji üretimi ve uzay araştırmaları yaparak koşar adım ilerlerlemeye devam ediyor.

Peki biz bu büyük hikayenin neresindeyiz ? Çoğalma hızı ve bilinç düzeyi bakımından tek hücrelilerle yarışmak dışında, milletçe ne gibi bir faaliyetimiz var şu gezegende ?

İçi boş gururumuzu kim okşarsa, öfkemizi kim daha iyi kabartabilirse ona teslim ediyoruz geleceğimizi. İnsanlığın son dönem sıçrayışına bir santim bile katkısı bulunmayan 77 milyonluk bir ülke, dile kolay.

Ama yine de bütün dünya bizim liderlerin götünü yesin. Zaten Akıllı telefon, uydu, bilgisayar, internet falan hepsi dış güçlerin oyunları. Bakan Binali Yıldırım’ın dediği gibi, “Fazla kafayı yormayacaksın”.

Sadece bilim ve teknolojiye değil, hiçbir şeye.

Etiketler